Nemzetiségi tábor 2019

megvalosult_magyarorszag_kormanyanak_tamogatasaval_2019.jpg

 

Nemzetiségi tábor - azaz generációk körsétája a német nemzetiség kultúrában

2019.07.08- 2019.07.12-ig

Szakmai beszámoló NEMZ-TAB-19

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő nyílt pályázati kiírást hirdet nyelvi környezetben megvalósuló nemzetiségi, népismereti, művészeti, hagyományőrző és olvasó táborok megvalósítására.
A kiírás célja, a hazai nemzetiségi oktatásban részt vevő tanulók (a magyarországi köznevelési rendszerben nem szereplő nemzetiségek esetében az országos önkormányzat által szervezett táborban tanköteles korú (6-16 éves) gyerekek) anyanyelvi nyelvismereteinek bővítésének, a nemzetiségi népismeret részét képező, anyaországgal/nyelvnemzettel kapcsolatos történelmi, földrajzi, néprajzi ismereteik fejlesztésének támogatása, anyanyelvi programok(táborok,), a nemzetiségi, kulturális tartalmú, kidolgozott tábori programmal rendelkező anyanyelvi hagyományőrző táborok és anyanyelvi hitéleti táborok megvalósítása révén. A pályázati célok megvalósítására legalább öt napos, vagy azt meghaladó időtartamban –kísérők nélkül minimum 15 fő tanuló részére volt meghirdetve.

Isztimér Fejér megye Északnyugati peremén, a Keleti –Bakony röglépcsőin települt, mintegy 1000 fős lakosságszámmal rendelkező község. Átmenő forgalma nincs. Német ajkú családok telepedtek le a településen. Isztiméren a Német Nemzetiségi Önkormányzat 1998-ban alakult, a helyi német ajkú lakosság érdek-képviseleti szerve.

A hagyományápolás és az anyaországgal való kapcsolattartás mellett anyagi eszközökkel részben állami finanszírozásból, részben pályázatok útján hozzájárul a község fejlődésének elősegítéséhez. Céljaink mellett, fontosnak tartjuk a településen élő gyermekek, fiatalok részére a hagyományok átadását, a nyelvi kultúra megőrzését a fiatal generáció számára.
A Német Nemzetiségi Önkormányzat munkáját támogatta az Isztiméri Önkormányzat, Szociális Alapszolgáltatási Központ, az „Életet az éveknek” Nyugdíjasklub, Isztiméri Önkéntes Tűzoltó és Polgárőr Egyesület, valamint az Edelweiß kórus tagjaival, a helyi civil szféra segítségével, közösen együttműködve, egymást támogatva próbáltuk a feltételeket megteremteni az aktív részvételen alapuló, értékteremtő, élményalapú szabadidő eltöltését, közösségi program biztosításával.

Ötödik alkalommal szerveztünk a településen német nemzetiségi tábort, a német kultúra ápolásának, hagyományok megőrzésének jegyében. Előzetes tapasztalatok és felméréseket követően, részt vettünk a pályázaton és
sikeres elbírálást követően 400.000 Ft támogatásban részesülhettünk.

A német nemzetiségi nyári táborra nagy volt az érdeklődés, 25 fő gyermek részére terveztünk, megszerveztük, összeállítottuk az 5 napra szóló tábor programját. A tábor lehetséges résztvevőit, az általános iskolai korosztályt céloztuk meg, akiket a szülőföld szeretetére, hazaszeretetre, a szülőföldhöz való kötődés erősítésére és kapcsolatépítésre, a fiatalság összetartozásának erősítésére, a generációk közötti kapcsolatrendszer kialakulására, a környezettudatos életre nevelésre lehet motiválni, felkészíteni, nevelni.

Az isztiméri gyerekek a Kincsesbányai Kazinczy Ferenc Általános Iskolába járnak, mely iskola felvállalta a német nemzetiségi nyelv oktatását. Az oktatási intézmény egyik nagyon fontos meghatározott célja, a német nyelvet szerető és jól beszélő, pozitív azonosságtudattal rendelkező diákok kerüljenek ki tőlük.

Pedagógiai programjuk ezzel kapcsolatban három fő területet jelöl ki:

  • német nemzetiség lakta területek megismertetését
  • diákjaikkal;
  • a német nemzetiség történelmi múltjának hiteles ábrázolását;
  • a német nemzetiségi kultúra ápolását, hagyományainak őrzését.

A Kincsesbányai Kazinczy Általános Iskolában német nemzetiségi nyelv oktatását támogatja, közös rendezvényeket tartanak. Kiállítást, tanulmányi versenyt szerveznek és német nyelvű előadókat hívnak meg. Megalakult 2016-ban a "Kinder spielen" német nyelvű színjátszó kör. A helyi óvodában is folyik játékos német nyelvoktatás, az INNÖ finanszírozásában.

Megszervezésre került az Isztiméri Német Nemzetiségi Klub, ahol klubfoglalkozás keretein belül találkozik Isztimér lakossága és az iskolás gyerekek a nemzetiségi kultúra ápolásaként a tősgyökeres sváb lakossággal, akik elmesélik a régi idők mikéntjét. Az INNÖ 2012 nyara óta minden évben megszervezi pályázati támogatás segítségével Isztiméren a német nemzetiségi tábort, ahol a Kazinczy Ferenc Iskola tanulói megismerkedhettek a sváb hagyományokkal és gyakorolják a német nyelvet. A tábor munkáját középiskolások segítik Közösségi szolgálat keretein belül. A tábor minden évben széleskörű együttműködéssel valósul meg. Civil szervezetekkel, Iskolával, Isztimér Önkormányzatával és a Szociális

Alapszolg. Központtal.
A tábor nyelvi foglalkozásainak megvalósulásához az iskola német nyelvet oktató, a Kinder spielen" német nyelvű színjátszó tanára nyújtotta a szakmai segítséget. A program megkezdése előtt a táborozásra jelentkező gyermekek szüleinek közösségi csoport létrehozására került sor, ahol a táborozás céljáról, a programok részletes ismertetéséről, a táborba érkezni kívánó gyermekek szülői nyilatkozatának hozzáférhetőségéről, valamint a tábor házirendjéről kaphattak tájékoztatást az érdeklődő szülők.

Napi háromszori étkezés során, az ebéd mellett, tízórai és uzsonna is biztosított volt a gyermekeknek.
A hivatalos engedélyek, a szükséges dokumentáció, adminisztrációs teendők után hétfőn reggel, nagy izgalommal, megnyitottuk a tábor kapuját az érdeklődő gyerekek előtt. A gyülekezőt követően, a regisztrációra félóra elegendő volt.

Az INNÖ elnöke, Fiedler Albertné, köszöntötte a 2019. évi nemzetiségi tábor résztvevőit, megismertette a táborozó gyermekekkel a német nemzetiségi önkormányzat célját, feladatát, kívánt a gyermekeknek hasznos és élményekben gazdag szabadidőtöltést, megköszönte a tábor, a német kultúra iránt nagy érdeklődést, az anyagi lehetőséget amit, az Emberi Erőforrások Minisztériuma biztosított a tábor megvalósulásához.

Gömbösné Rostaházi Judit alpolgármester, táborvezető és Váraczki Enikő családsegítő, táborvezető a tábor programjait és szabályait ismertette a gyermekekkel. A délelőtti programot, játékos formában kialakított ismerkedéssel kezdtük. A játékok lényege egymás keresztnevének megismerése, megjegyzése volt.

Ezzel megalapoztuk a táborunk jó hangulatát, ez adott ötletet a gyerekek számára, egy táborzászló készítéséhez. Szerették volna szimbolizálni rajta a résztvevők keresztnevét, a meghirdetett és várva várt programjainkat. A gyerek nagy örömmel és lelkesedéssel állták körbe a zászlót, hiszen mindenki kreatív alkotását és nevét írhatta fel a zászlóra, zsírkréta, vízfesték, filctoll, színes ceruza segítségével.

Csapatépítő játékok szervezésével, a célunk közösség építés, kapcsolatépítés, összetartozás erősítése volt. A gyerekeknek élmény volt megismerni kortársaikat játékos formába, ezáltal fontos információkat gyűjteni egymásról. Fontos volt számunkra és a gyermekek számára is, hogy autentikus nyelvi környezetben ismerkedjenek meg szülőfalujuk értékeivel, a Magyarországon élő németség életével, szokásaival és hagyományaival. Az együtt töltött öt nap során bővíthessék német nyelvtudásukat, az anyanyelvi környezetben elmélyíthessék nyelvismeretüket, megismerkedhessenek a Isztimért alapító német elődök által létrehozott kulturális, tárgyi és építészeti örökségével, valamint a helyi svábságra jellemző sajátos életmóddal, szokásokkal.

A német nyelvet tanító pedagógussal ezért az első állomásként a Kitelepítési emlékműhöz látogattak el a a táborozó gyermekek, akik történeteket ismereteket szerezhettek a kitelepítéshez kapcsolódva. Isztiméri Német Nemzetiség Elnöke elmesélte a gyermekeknek, amit még a nagymamája mesélt, miként élték meg ezt az eseményt Isztiméren.

Az emlékműre vésett ábrázolás hűen tükrözte, amint a családok a kitelepítése kapcsán, hogyan kellett elhagyni otthonaikat. A körséta után a gyermekek feladata volt, hogy rajzolják le emlékezettől a kőbe vésett jelenetet, oly pontossággal, amint azt láthatták, szemügyre vehették. Csodálatosan szép, precíz, pontos alkotások születtek. A gyermekek emlékeik között is meglátták a kitelepítési emlékműnek a lényegét és fontosságát, kiválóan vissza tudták adni, ábrázolásukban mind azt amit láttak, amiről ott beszéltek.

Az elkészült alkotások elemzése és értékelése után, interaktív játékos német nyelvű foglalkozást tartott a táborozó gyermekek számára a német nyelvi szakkör pedagógusa.

A nap további programját követve, az isztiméri német nemzetiségi klub tagjai érkeztek a gyermekekhez, aki a helyi német nemzetiségi kultúra ápolásának mesterei. A kitelepítéshez kapcsolódó eseményekről, csodálatos történeteken keresztül ismertették meg a gyermekeket életútjaikkal, a nemzetiségi kultúra hagyományaival. Meséltek e gyermekkorukról, amit Isztiméren töltöttek, a családjukban megtartott szokásaikról, ünnepeikről, a munkából kivett feladataikról gyermekként, fiatalként. Az idősebb generáció további anekdotákkal, családi történetekkel folytatta a délutáni programunkat. Hagyományaikat, ünnepeiket a német nemzetiség miként ünnepelte régen és hogyan ünnepelik napjainkban, erről pontos hiteles képet kaphattak, hiteles személyektől a délután folyamán.

A vendégeink, a születéshez kapcsolódó bölcsődalokat, mondókákat, amit ők is a szüleiktől hallottak nagy szeretettel adták át a jelenkor ifjúságának. Olyan szavak megtanulására, amit otthon gyakorta használtak a családok, óriási lehetőségünk adódott. Az ifjúság érdeklődését nagyban felkeltették vendégeink és sorra következtek a végeláthatatlan kérdések sorozata.
Az isztiméri német nemzetiségi klub tagjai nagyon színvonalas, érdekes történetei maradandó élményt nyújtott a résztvevőknek.

A nap további részében a régi sváb társas játékok, és szabadtéren is játszható társasjátékok megismerése, kipróbálása okozott nagy örömet a gyermekeknek. Kedden reggel a gyülekező után érkeztek vendégeink. Hagyományőrző klub tagjai a hímzés, horgolás, a kézimunkák jelentőségét, szépségét mutatták be, illetve meséltek arról, hogy hogyan sajátították el tudásaikat, milyen hagyományokat ápolnak a családjaikban és ezeket hogyan próbálják az utókornak tovább adni. A gyermekek, alapanyagok és a klub tagjainak segítségével kipróbálták a kézimunkák készítését, apróbb alkotásaikat hazavihették. A kézművességhez kapcsolódóan az alkotásokat német nyelven is megnevezték, megtanulták.

Délelőtt körsétánk következő állomása a Római Katolikus Szent Anna templom volt. Nagy szeretettel köszöntötte a tisztelendő úr, táborozó érdeklődő gyermekeket, bemutatta a templomot, elnevezéséhez kapcsolódó történetet mesélt a gyermekeknek. Az érdeklődését szívesen vette az egyház. Biztosította a német nyelvű imádságokat és énekeket a padsorokban, hogy a gyermekek láthassák, használhassák, és aktív figyelmüket felhívhassák a német nyelvű misék fontosságára, a helyi német ajkú lakosság hagyományaira.

Nagy öröm volt számunkra, hogy Áprily Géza előadóművész elfogadta meghívásunkat az isztiméri német nemzetiségi táborába, aki olyan előadó, hogy könnyedén be tudja a gyermekeket vonni, az önfeledt zenélésbe, mese előadásába, a német nyelvű kultúra ápolásába. Ismerkedhettek a gyermekek a német nyelven színekkel, foglalkozásokkal, mondókákkal és versekkel, majd népi hangszerekkel, sőt ki is próbálhatták, aminek nagy sikere volt, hiszen szerepelhettek az előadásban mint igazi zenekar.

A jól ismert német dalokon kívül, kevésbé ismerteket is meghallgathattak. Hangszereket foghattak, közösen zenéltek a művésszel. A jódlizás művészetét is láthatták és hallhatták a gyermekek a művésztől. Nagyon köszönjük az élvezetes előadást, Áprily Gézának. Szeretnénk a művészt minden jeles alkalmunkra elhívni, hiszen a gyerekek nagyon megszerették interaktív és élvezetes műsorát.

A műsorra a táborozó gyermekek a helyi óvoda nagycsoportos gyermekeit is meghívták, amit el is fogadtak. Az előadás után nyelvtanulás következett könnyedebb stílusban. A zenés német órán német énekeket tanultak a gyermekek, majd német nyelvű ügyességi játékokat játszottak a nyelvtanárnő vezetésével.

Az ebédet követően ellátogattunk a helyi Tűzoltó és Polgárőr Egyesülethez, akik nagyon színvonalas interaktív bemutatót tartottak a gyermekek számára. A tűzoltáshoz kapcsolódva akadálypályán kellett bizonyítani a táborozó gyermekeknek a csapatszellemiség mentén, amelyet nagy ügyességgel, jó hangulatban, nagy élményt adva számukra teljesítettek. Az egyesület tagjai segítséget biztosítottak az akadálypálya mellett, illetve ők fel építették fel magát az akadálypályát is. A tűzoltáshoz kapcsolódó ismeretekkel bővültek, totókon, feladatokon át, csapatversenyzés keretei között. A táborozók figyelmét érdeklődését mindig felkelti a tűzoltóautó megjelenése, megismerése, kipróbálása. A tűzoltók illusztrálták egy tűzoltócsap használatának bemutatását, amit a gyermekek a nagy melegben szívesen használtak fel, a nagy forróság enyhítésére.
Szerdán reggel a helyközi járattal Székesfehérvárra utaztak a táborozók, annak reményében, hogy a játékok világában is egy utazást tehetnek meg.

A Játékmúzeumban a régi idők játékaival ismerkedhettek meg tárlatvezetéshez kapcsolódva. Az interaktív foglalkozás, próbára tette megfigyelő képességeiket a kiállított játékokhoz kapcsolódva, majd néhány játékot az erre kialakított játszószobában kipróbálhattak. Különböző kosztümös jelmezek, ruhák kipróbálására is jutott lehetőség és idő. A fagylaltozást követően a helyközi autóbuszjárattal Isztimérre érkezett a gyermeksereg.

Ebédet követően a körsétánk következő állomása az isztiméri kultúra egyik fő állomása, közösségi tere, a faluház és könyvtár volt. A Polgármesteri Hivatal épületének másik felében mentünk a gyermekekkel, hogy a helyi helytörténeti múzeumot is megismerhessék és megtekinthessék.

A régmúlt, a történelem, a régi népviseletek, eszközök, használati tárgyak nagy érdeklődéssel jártak a délelőtt folyamán.
A könyvtár megtekintése kapcsán nagy jelentőséggel bírtak a német irodalmi művek megismerése, nyelvi használata.
Minden gyermek talált olyan irodalmi művet, amelyből szívesen idézett a többiek számára. A tábor helyszínére érkezést követően, a népmeséé volt a terep. A népmese előadó megérkezését követően a gyermekek érdeklődve figyelték a meséket. A népmesekincs és hagyományok nyomán két mesét mesélt el interaktív módon a gyermekek számára a mesélő, aki megfelelő eszközök segítségével tette még színesebbé a mese előadását, ezáltal biztosítva a mese létrehozását hagyományos kultúrában.

Szórakoztatást és gyönyörködtetést, élményt adott a gyermekek számára a művészet erejével. A mese élmény feldolgozásban nyújtott nagy lehetőséget a kézműves foglalkozás. A gyermekek inkább rajz és színező technikákat alkalmaztak alkotásaikhoz. Csütörtök reggel egész napos kirándulásra indultunk a nemzetiségi tábor résztvevőivel.

Autóbuszt béreltünk és Mányig utaztunk, ahol a tízórai elfogyasztása után Vessey Vera a Művelődési ház vezetőasszonya bemutatta röviden a településüket és az intézményt. Elmondta, hogy épp egy nyári tábor zajlik ezen a héten a Művelődési ház falain belül, ahol többféle tematika szerint szerveztek programot a táborban résztvevő gyermekeknek.

A délelőttöt így a tánc, a színház és a kreativitás töltötte meg. A gyermekek élvezték a tartalmas, új foglalkozásokat. Az ebéd elfogyasztása előtt a Leimen-házban működő tájházat tekintettük meg. Sok ismerős régi használati tárgy mellett számos helyi jellegzetességgel bíró tárggyal ismerkedtünk meg. Jó pár helyi népi szokásról, történetről mesélt nekünk a Tájház vezető asszonya. Az ebédet a két tábor közösen fogyasztotta el az iskola étkezőjében.

A tartalmas ebéd után a napi gyümölcs elfogyasztása közben népi találós kérdésekkel játszottunk. A következő helyszínünk Vértesboglár volt. Itt a Heimatmuseum-ban –a Német Nemzetiségi Tájházban tettünk látogatást, közben meghallgattuk Vértesboglár történetét is.

Hazafelé tartva jutalomként, Csákvár híres fagylaltozójában, a nagyon finom fagylalt elfogyasztása közben elevenítettük fel a hét történéseit. Majd egy rövid buszozást követően Csákberényben a Gróf Merán Fülöp Vadászati és Erdészeti Múzeumban megtekintettük a környékünk, a Bakony és a Vértes erdei állat és növény világát bemutató interaktív kiállítást. Ezt követően elsétáltunk a Vértesi Panoráma tanösvényen, mely a nagy melegben a hűs erdőben tett séta igazán jól esett mindenkinek.

A fárasztó nap végére jó volt visszaérkezni Isztimérre. Pénteken reggel a gyülekezőt követően a gyermekek véleményeiknek adhattak írásban hangot a tábor pozitívan vagy negatívan megélt tapasztalataikról. A gyermekek arról számoltak be, hogy a tábor programjai tökéletesen vannak számukra kialakítva és az igényeiket is maximálisan kielégíti. A gyermekek negatívumokat nem tudtak felsorolni, számukra ez a nemzetiségi tábor fontos helyet foglal el a nyári szünetben, főleg azért is mert rendszeresen kerül megrendezésre a településen, remek tartalmas és érdekes programokkal.

A Hagyományőrző klub tagjai, a Nyugdíjas klub tagjai, az Isztiméri Német Nemzetiségi Önkormányzat tagjait megkeresték a táborozó gyermekeket, hogy megmutathassák számukra a sváb rétes sütésének titkait, elkészítési módjait a különböző ízesítésű réteseknek.

Nagy örömmel fogadták a gyermekek a meghívott vendégeket, hiszen kipróbálhatták a rétes elkészítését, ízesítését, sütését. A sütés után, ebéd után a generációk együtt természetesen közösen fogyasztották el a legjellemzőbb nemzetiségi finom, házi, ízletes süteményeket. A közös gasztronómiai „séta” után délután következett a generációk közös játéka, vetélkedője.
Kör formát alakított játékban az idősebb generáció érzékszervi tudását ( hallását is próbára téve) megtudhatták a résztvevők milyen is a „falusi pletyka” ha egymás fülébe jutnak a hírek.

A mókás és vidám légkört teremtő játékokban érdekes megoldások születtek. A négy fős csapatok megalakítását követően a modern technika (laptop) és az idősebb generáció tudását kihasználva, menüsor felállítása, összeírása volt a feladatuk.
Természetesen a hozzávaló alapanyagokon, azok mennyiségén és az ételek elkészítési módjában is meg kellett egyezniük a csapattagoknak.

A feladat megoldása minden csapat számára érdekes és új ismereteket tartalmazott. Vidám és felhőtlen szórakozásban volt része kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Edelweisss Kórus tagjainak segítségével, a gyermekek a közös éneklés örömére német dalokat választottak, az ismerősöket felelevenítették, a számukra ismeretleneket meghallgatták, és egy választott dalt tanultak meg.

A társasozást, a közös játékot, a kreatív kézműves-foglalkozást, dárcozást, kivetítős dance táncot, focizást, kártyázást követően következett a tábor értékelése, zárása. A német nemzetiségi tábor szórakoztatást, gyönyörködtetést, élményt adott a gyermekek számára a művészet, kultúra és a hagyományok erejével. A táborozás alatt elkészült remekműveket kiállítottuk a tábor helyszínén, hogy a táborzárásra érkező, érdeklődő szülők is megtekinthessék.

A gyermekek nagy izgalommal meséltek munkáikról, és osztották meg ismereteiket szüleikkel. Az eredményhirdetésekre, a jutalmak kiosztására a gyermekek nagy izgalommal készültek. A mosolygós tekintetek arról adtak tanúbizonyságot, hogy az eltelt időt hasznosan és örömmel töltötték el a gyermekek. A táborzárásra felkértük a Német nemzetiségi Önkormányzat elnökét, aki nagyon reméli, hogy tradicionális szinte lehetne emelni a német nemzetiségi tábor lehetőségét, hiszen a gyermekek rengeteg élmény alapú tanulásban vehettek részt, nyelvi környezetükben.

Mindenki nagyon sok élménnyel, ismerettel, tapasztalattal lett gazdagabb az egy hét alatt. Fotókon örökítettük meg minden gyermek legkedvesebb élményét, pillanatát és a táborzászlónkat. A jövőben is azért tevékenykedünk, hogy gyermekeinkkel, a jövő generációjával megismertessük a régi hagyományokat, megőrizzük a kultúrát és a szokásokat, hogy ők is majd egyszer gyermekeiknek továbbadhassák a német nemzetiség kulturális örökségét.

Isztimér, 2019.09.08. Váraczki Enikő